Μετανάστευση

  • Αυτό το θέμα έχει 28 απαντήσεις, 5 απαντήσεις και ενημερώθηκε τελευταία φορά 5 έτη, 1 μήνα πριν από τον χρήστη elinalou1.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 29 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #6563
    stam_stam
    Συμμετέχων

    Η πρόταση για ραδιόφωνο μελών έχει ενδιαφέρον, κυρίως γιατί η προσφορά βήματος σε ανθρώπους που δεν έχουν τη δημοσιογραφική ιδιότητα, ίσως να προσφέρει μια διαφορετική προσέγγιση σε όποια ζητήματα συζητηθούν. Απαιτείται βέβαια προσοχή στο πώς θα “βγει” η όλη προσπάθεια προς τα έξω. Τι πρόσωπο θα δείξει. Μπορεί οι συμμετέχοντες να μην είναι επαγγελματίες δημοσιογράφοι, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η εκπομπή δεν θα πρέπει να έχει (έστω και ως ένα σημείο) δημοσιογραφική χροιά.

    Προσωπικά θα με ενδιέφερε, με την προϋπόθεση πως θα βόλευαν οι ώρες, να συμμετέχω σε θέματα μετανάστευσης. Δεν είμαι ειδικός (εξάλλου δεν νομίζω πως ενδιαφέρει τους υπεύθυνους αυτής της προσπάθειας να δώσουν φωνή σε ειδικούς), αλλά είμαι οικονομικός μετανάστης από το 2014. Ζω και εργάζομαι στην Αγγλία στον κατασκευαστικό τομέα και ίσως να μπορούσα να προσφέρω μια προσωπική ματιά σε ό,τι έχει σχέση με την επιβεβλημένη μετοίκιση λόγω συνθηκών.

    Από τα θέματα που αναφέρετε στο email που μας στείλατε, θα μπορούσα να συμμετάσχω σε συζητήσεις γύρω από ελεύθερα λογισμικά και πειρατεία (ως χρήστης), λογοτεχνία, τεχνικές crowdfunding (ως επενδυτής σε αντίστοιχες πλατφόρμες και προσπάθειες), καθώς και κρυπτονομίσματα και τεχνολογία blockchain (επίσης ως χρήστης/κάτοχος κρυπτονομισμάτων).

    Ελπίζω να υλοποιηθεί αυτή η προσπάθεια, και κυρίως, εύχομαι να αποτελέσει κάτι θετικό στο χώρο του ραδιοφώνου.

    Σταμάτης

    #6567
    jdedes
    Συμμετέχων

    Και μενα θα με ενδιεφερε να παρω μερος σε μια τετοια συζητηση. Μια και ειμαι Τεξας, οι ωρες μπορει να ειναι προβλημα, αλλα οπως λενε when there is a will there is a way.

    #6626

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΌΣ

    Το σκεπτικό μας είναι η εκπομπή να γίνεται μια σταθερή ώρα και μέρα. Νομίζω ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα να έχουμε τεχνικώς αξιοπρεπή συμμετοχή μέσω Skype, οπότε ευελπιστώ ότι θα μπορούν και μέλη επαρχίας και εξωτερικού να λάβουν μέρος.

    Στις εκπομπές θα είμαι κι εγώ στο στούντιο και θα φιλοξενούνται δύο ή περισσότερα μέλη. Θα ήθελα να γράψετε το όνομά σας και το θέμα. Αν σας ενδιαφέρει το θέμα που έχει προτείνει κάποιος άλλος, γράψτε το όνομά σας για να συμμετάσχετε στην εκπομπή. Εννοείται ότι δεν πειράζει τα θέματα να επαναλαμβάνονται με διαφορετικά άτομα, αν υπάρχει μεγάλη συμμετοχή.

    Η σειρά δεν είναι δεσμευτική, μπορούμε να τη δούμε στην πορεία.

    Εδώ βάζετε το όνομά σας σε κάποια από τις εκπομπές, μαζί με κάποιο θέμα.

    #6730
    stam_stam
    Συμμετέχων

    Διάβασα τη φόρμα για τη ραδιοφωνική εκπομπή. Όπως ήδη ανέφερα πιο πάνω, με ενδιαφέρει να συμμετάσχω, αλλά διστάζω να δεσμεύσω μία από τις εκπομπές, καθώς δεν μπορώ να γνωρίζω αν θα είμαι διαθέσιμος την ώρα και την ημέρα που θα γίνει. Δεν θα ήταν πιο σωστό να οριστούν πρώτα κάποιες ημερομηνίες (έστω και ως πιθανές), καθώς και η ώρα που θέλετε να διαθέσετε, ώστε να δούνε όσοι ενδιαφέρονται, αν θα μπορούν να λάβουν μέρος; Διαφορετικά, μπορεί να προκύψουν προβλήματα προγραμματισμού και ακυρώσεων συμμετοχών. Ειδικά για όσους βρίσκονται στο εξωτερικό υπάρχει και το πρόβλημα της διαφοράς ώρας. Βέβαια, όλα λύνονται, αλλά γνώμη μου είναι πως θα ήταν εξαιρετικά βοηθητικό, αν μπορούσατε να γίνεται λίγο πιο συγκεκριμένοι ως προς την ώρα και ημέρα της εκπομπής.

    #6731

    Εντάξει, θα σκεφτούμε ποια είναι η καλύτερη ώρα και θα επανέλθουμε!

    #10841
    Afelis
    Συμμετέχων

    Τον εμετό με το γνωστό ζουγανελη και τους μετανάστες τον έχετε μάθει?

    #10856

    Ναι. Επανήλθε κιόλας και τα έκανε χειρότερα.

    #10975
    jdedes
    Συμμετέχων

    Τι ακριβως εγινε? Διαβασα κατι εκ των υστερων αλλα δεν καταλαβα τι εγινε. Δουλευε σε soup kitchen και “μαλωσε” με καποιον. Γιατι ομως?

    #10976
    stam_stam
    Συμμετέχων

    Τι ψάχνετε να βρείτε; Κατακρίνει ο κάθε λογής Ζουγανέλης τον κάθε φτωχοδιάβολο που τρέχει να σωθεί από σφαίρες, πείνα, φονταμενταλισμό και λοιπά βάσανα, γιατί μέσα στον πανικό που βιώνει (βλέπε ξύλο από τις εκάστοτε αρχές των χωρών που διασχίζει, βλέπε τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης, βλέπε την αγωνία και τη λύπη για τους ανθρώπους που έχασε), κάποια στιγμή ίσως και να τόλμησε να διαμαρτυρηθεί ή να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Και ο εκάστοτε Ζουγανέλης αντί να κάνει ένα βήμα πίσω και να σκεφτεί πριν μιλήσει, βιάζεται να σηκώσει παντιέρα.
    Κατάντια…

    Και μιας και το φόρουμ ξαναζωντάνεψε, με την εκπομπή των μελών υπάρχει κάποια εξέλιξη;

    #11056
    Afelis
    Συμμετέχων

    Είναι κάτι αντίστοιχο με τη μακεδονομάχο Κωνσταντοπούλου. Ο αριστερός μη εθνικιστής αλλά πατριώτης. Βέβαια δε λέει πουθενά εκ μέρους ποιας ΜΚΟ πήγε να πουλήσει ελεημοσύνη σε ανθρώπους που δε τη ζήτησαν.

    #11180

    stam_stam:

    Υπάρχει εξέλιξη, προχωράμε στον προγραμματισμό. Δεν βλέπω το όνομά σου, έχεις εκδηλώσει ενδιαφέρον;
    Αυτό είναι το σχετικό αρχείο:
    https://docs.google.com/document/d/1oTS6GJd4lYPZvhO7FYdvPRtZFVD_IU2yk_QHpiB6ehM/edit?usp=sharing
    Κων.

    #11221
    stam_stam
    Συμμετέχων

    Εντάξει, πρόσθεσα κι εγώ το όνομά μου στην πρώτη εκπομπή που αφορά το βιβλίο και τον κινηματογράφο. Φαντάζομαι πως θα γίνει μια φιλική και ευχάριστη κουβέντα επάνω στο θέμα, οπότε η συμμετοχή μου θα είναι από την πλευρά του αναγνώστη/θεατή (όχι ειδήμονα).

    #11504
    elinalou1
    Συμμετέχων

    @ stam_stam

    Για την πρώτη εκπομπή, την οποία πρότεινα και μετά χαράς μου είδα ότι δήλωσες συμμετοχή, σε ενημερώνω ότι κι εγώ δεν έχω καμία επαγγελματική ενασχόληση με τα θέματα της λογοτεχνίας και του σινεμά (είμαι δικηγόρος), ούτε εξειδικευμένες γνώσεις. Απλά σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να συζητάμε στο ραδιόφωνο του ΤΡΡ για θέματα, τα οποία όλοι μας, λίγο ως πολύ, αγαπάμε και ασχολούμαστε μ’ αυτά ερασιτεχνικά στον ελεύθερο χρόνο μας. Όπως έχει ενημερώσει και ο Κωνσταντίνος, θα είναι μια χαλαρή και ευχάριστη συζήτηση και μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις ή και προτάσεις για βιβλία και ταινίες (περισσότερο έχω στο νου μου κλασσική λογοτεχνία και κινηματογράφο σε πρώτη φάση).
    Καλή αρχή να έχουμε στην πρωτοβουλία αυτή του ΤΡΡ, που κι εγώ τη βλέπω σαν θετική και χρήσιμη.

    #11518

    Θα ήθελα απλώς να σκεφτείτε κάτι πιο συγκεκριμένο. Να συζητήσουμε για κάποιο θέμα. Αν θέλετε να είναι κάποιος σκηνοθέτης, κάποιος συγγραφέας, να είναι κάτι σχετικά συγκεκριμένο αρχικά, κι ας ξεφύγει η συζήτηση.

    #11593
    stam_stam
    Συμμετέχων

    Πιάνεται σαν θέμα το “βιβλία που έγιναν ταινίες ή σειρές και γιατί τα βιβλία είναι -αν είναι- καλύτερα”;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 29 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.